O mne
Nápaditá hravá hudba plná obrazov, hlboké texty a fascinujúca farba a jemnosť v hlase. Tak poslucháči opisujú tvorbu a výraz skladateľky, huslistky a speváčky Miriam Kaiser.
Miriam s hudbou vyrastala. Viedli ju k nej rodičia, ktorí zabezpečili hudobné vzdelanie všetkým svojim deťom, podporovali ich a povzbudzovali k vystúpeniam pred publikom.
Jedným z kľúčových momentov pre hľadanie vlastného výrazu bolo pre Miriam pozvanie hrať v skupine a rozvíjať improvizačné schopnosti. Vtedy mala iba dvanásť rokov. Neskôr, počas štúdií na bratislavskom Konzervatóriu ju brat Marek prizval, aby vytvorila sláčikové aranžmány k skladbám, ktorých vydanie pripravoval. Pootvoril jej tak bránu k tvorbe samotnej, k objavovaniu inšpirácie, frustrácie, ale aj radosti, úľavy a uspokojenia, ktoré prináša. Miriam našla cestu, ako môže vyjadriť svoje pocity, myšlienky a prežívania a začala objavovať svet vlastných melódií a svojej hudby.
Po skončení štúdia dostala príležitosť vystúpiť a predstaviť svoju vlastnú skladbu, neskôr nazvanú Prvá, ako predskokanka na koncerte Mariána Vargu. Publikum na jej vystúpenie reagovalo veľmi pozitívne, čo ju utvrdilo v jej smerovaní a povzbudilo k ďalšej tvorbe.
Ďalším medzníkom v jej tvorbe bola jej prvá vokálno-inštrumentálna skladba, ktorú vytvorila v období, keď pôsobila v orchestri Slovenského národného divadla. Toho času jej najúspešnejšia pieseň Premenená z prvého EP Isté veci sa niekoľko týždňov držala na prvej priečke hitparády Rádia7 a prvých priečkach Gospelparády Rádia Lumen. Spolu s ďalšími skladbami Prvá, Isté veci, Všetko má svoj čas a Svatební sa objavila aj v éteri verejnoprávnych rádií Slovensko a Regina.
Výrazným posunom v jej tvorbe bolo vydanie prvého autorského albumu s názvom Deň dňu, ktoré nahrala v spolupráci s Milanom Adamcom, Andrejom Hruškom, členmi orchestrov Slovenského národného divadla, Slovenskej Filharmónie a ďalšími hosťami. Album predstavuje posun smerom k modernejšiemu zvuku v kombinácii s popovou ľahkosťou, vďaka ktorej majú nové piesne ako Lietam, Viem, Je to tu alebo Nebudem viac potenciál osloviť širšie spektrum poslucháčov. Celkovo album ponúka jedenásť skladieb, v ktorých sa snúbi autorkina láska ku klasickej hudbe s odvahou experimentovať s jemnou elektronikou a rôznym žánrovým vyjadrením.
Miriam tvorí rozmanitú, farebne a štýlovo nespútanú hudbu, ktorou oslovuje širokú škálu poslucháčov. „Inšpirujú ma hudobníci, ktorých rada počúvam a dobrá, kvalitná hudba. Pomáhajú mi objaviť, čo je môjmu srdcu blízke."
Jej obľúbenými autormi a interpretmi sú Katie Melua, Lisa Hannigan, Avishai Cohen, Markéta Irglová, Anna Maria Jopek, Sting, alebo česká hudobná skupina Bratři Orffové. Na jej aktuálnu tvorbu má vplyv prúd súčasnej modernej klasickej hudby, predovšetkým kompozície The Cinematic Orchestra, francúzky skladateľ a režisér Woodkid, americké sláčikové kvarteto KRONOS, alebo islandský skladateľ a klavirista Olafur Arnalds. S obľubou vo svojej tvorbe využíva minimalizmus pričom veľkou inšpiráciou je americký skladateľ Philip Glass alebo estónsky skladateľ Arvo Pärt. Obľubuje citlivé využitie nástrojov a jemné nuansy, podľa jej vlastných slov niekedy má rada aj dravosť, agresivitu a ráznosť, podľa toho, ako si ktorá skladba vyžaduje.
Ďalším krokom v jej skladateľskej vášni je neobyčajný audio-vizuálny projekt Colour Sounds (Farba zvukov). Jeho charakteristickou črtou je inšpirácia slovenskou melodikou v spojení so súčasným moderným spracovaním, ktoré vychádza z klasickej, populárnej, ale aj elektronickej hudby.
Miriam nadväzuje na svoju predchádzajúcu tvorbu, pre ktorú sú typické sláčikové aranžmány podporené jemnou elektronickou hudbou. V porovnaní s debutovým CD však nový projekt Colour Sounds dáva väčší priestor inštrumentálnej hudbe a inšpiráciám slovenským folklórom. Kompozične, aranžérsky, interpretačne a produkčne sa na novom projekte podieľajú Miriam Kaiser a Milan Adamec. Obrazovú projekciu slovenskej krajiny a ľudovej kultúry pripravil fotograf, filmár a dokumentarista Branislav Molnár. Netradičné spracovanie piesní a skladieb evokuje filmovú hudbu, resp. scénickú hudbu, preto vznikol nápad spojiť hudbu a obraz nielen v podobe videoklipov, ale aj priamo na koncertnom pódiu. Tým, ktorí si obľúbili hudobníčkin debut, ponúkne Colour Sounds aj pestrú kolekciu piesní. Nový projekt hudobne obohatili aj známi inštrumentalisti - harfista Michal Matejčík a violončelista Jozef Lupták.
V júni 2016 vyšla ochutnávka celého projektu EP s názvom Najlepšie veci. Celý album Colour Sounds tvorcovia verejnosti predstavili 7. decembra 2016 v Martinuse v Bratislave.
Na jeseň 2016 znela hudba Colour Sounds ku veľkolepej projekcii na Bratislavskom hrade v rámci stretnutia predstaviteľov parlamentov EU. V decembri 2016 Miriam predstavila svoju tvorbu televíznym poslucháčom vrámci adventných koncertov na RTVS. V tom istom mesiaci odohrala celovečerný vianočný benefičný koncert aj s projekciou a komorným orchestrom ZOE v krásnych priestoroch Zrkadlovej sály v Primaciálnom paláci v Bratislave. Koncert sa uskutočnil pod záštitou primátora mesta Bratislava.
Z ďalšej koncertnej činnosti je to účasť na viacerých významných slovenských a zahraničných podujatiach: Dubaj EXPO 2020, Czech Music Crossroads Ostrava, World Music Festival Bratislava, Festival - Hudba pod diamantovou klenbou Kremnica, Festival Zvuk for Štiavnica, Kežmarská hudobná jar a mnohé iné. Miriam vystúpila na rôznych konferenciách, slávnostných podujatiach spojených s udeľovaním ocenení, charitatívnych akciách, výročných oslavách, plesoch, vernisážach atď.
Autorka hudby Miriam Kaiser získala v roku 2018 cenu za najlepšiu rozhlasovú adaptáciu literárneho diela v rozhlasovej hre Podivný pútnik, pre ktorú skomponovala hudbu. Cenu uďeľuje slovenská sekcia IBBY, hra uspela aj na medzinárodných festivaloch: Prix Marulič a Prix Ex Aequo, kde sa dostala do užšieho výberu.
V poradí svoj tretí albumTanec strún Miriam publiku predstavila 8. novembra 2018 v .klube pod lampou v Bratislave spolu so známou českou hudobníčkou a speváčkou Ivou Bittovou.
Album Tanec strún bol nominovaný medzinárodnou porotou medzi 5 najlepších albumov na cenu Radio_Head Awards v kategórii worldmusic/ folk za rok 2018.
V októbri 2020 Miriam pridáva do svojej diskografie nový, v poradí už štvrtý, album Horúca slza. Táto kolekcia charizmaticky ladených piesní a inštrumentálnych skladieb odetých do sláčikových aranžmánov vznikla v domácom prostredí. Nahrali ju hudobníci sláčikového kvarteta, neskôr ju obohatili ďalšie dychové nástroje ako klarinet, fagot, flauta a historická lutna. O postprodukciu albumu a mastering sa postaral huslista, aranžér a hudobný producent Milan Adamec.
Miriam dáva skladbám expresívne ladené názvy ako Horúca slza, Horúca pec, Oživovať vášeň, Stokráska, Srdce rozohraj. Sama tvrdí, že jej cieľom je rozvibrovať mĺkve srdce a prebudiť ho z apatie všedných dní. Album ponúka mimoriadne vkusný presah medzi modernou klasickou hudbou, world music, pesničkárstvom a popom a rovnako ako aj predchádzajúci album aj album Horúca slza bol nominovaný na cenu Radio_Head Awards za rok 2020. Album sa tešil aj svetovému úspechu a za mesiace január a február bodoval medzi top 20 albumami v porotcovskom rebríčku World Music Charts.
1.1.2021 mal premiéru celovečerný dokument Hľadám Dunaj, do ktorého Miriam vytvorila hudbu.
Hudba Miriam Kaiser je s obľubou vysielaná na: Rádio Devín, RTVS, Lumen, ale aj v zahraničí: Rádio Proglas, Rádio Vltava, the 3rd Radio Channel of Greek Public Radio, Yle Radio 1, Finland's national broadcasting compan, Global Village - PBS-FM, Melbourne, Australia atď.
Na jeseň 2021 autorka vydáva v poradí piaty album Šalamúnova sieň. Netradičný, nekomerčný projekt prináša cyklus 10 piesní a skladieb s výberom biblických textov rôznych autorov Starej a Novej zmluvy. Vychádza zo sláčikových aranžmánov, ktoré dopĺňa o ďalšie nástroje, ako sú klavír, mandolína, jemné perskusie, či elektronika. Zaujímavým obohatením tohto albumu je miešaný zbor Waf band pod vedením Matúša Uhliarika.
V októbri 2021 mala Miriam Kaiser spolu s ďalšími hudobníkmi možnosť prezentovať svoju hudbu na otváracom ceremoniáli Slovenského pavilónu prestížnej svetovej výstavy Dubaj EXPO 2020.